ERHA501LGC562MEH0U
Chemi-Con
Product No:
ERHA501LGC562MEH0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.12 A @ 3 kHz