ERHA551LGC102MC95U
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC102MC95U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.740" (95.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.56 A @ 3 kHz