ERHA551LGC222MDC0M
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC222MDC0M
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 550V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.724" (120.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.14 A @ 3 kHz