ERHA551LGC472MEH0U
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC472MEH0U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 26.74 A @ 3 kHz