ERHA551LGC562MFF0U
Chemi-Con
Product No:
ERHA551LGC562MFF0U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 5.906" (150.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.48 A @ 3 kHz