ERHA601LGC122MD95U
Chemi-Con
Product No:
ERHA601LGC122MD95U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 600V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 600 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.740" (95.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.38 A @ 3 kHz