ERHA601LGC182MDC5M
Chemi-Con
Product No:
ERHA601LGC182MDC5M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 600V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 600 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.921" (125.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.02 A @ 3 kHz