ERHA601LGC332MEE5M
Chemi-Con
Product No:
ERHA601LGC332MEE5M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 600V SCREW
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 600 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.709" (145.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.86 A @ 3 kHz