ERHA651LGC152MDD0M
Chemi-Con
Product No:
ERHA651LGC152MDD0M
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 650V SCREW
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 650 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.04 A @ 3 kHz