ERHA651LGC272MEF0M
Chemi-Con
Product No:
ERHA651LGC272MEF0M
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 650V SCREW
Series RHA
Package Tray
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 650 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.906" (150.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.04 A @ 3 kHz