ERHB5G1LGC222MDC0M
Chemi-Con
Product No:
ERHB5G1LGC222MDC0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 575V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHB
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 575 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.724" (120.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.94 A @ 3 kHz