ERHB5H1LGC122MD80U
Chemi-Con
Product No:
ERHB5H1LGC122MD80U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 575V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 575 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.307" (84.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.16 A @ 3 kHz