ERHB5H1LGC272MF85U
Chemi-Con
Product No:
ERHB5H1LGC272MF85U
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 575V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 575 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 3.504" (89.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.8 A @ 3 kHz