ERHB631LGC152MDB5U
Chemi-Con
Product No:
ERHB631LGC152MDB5U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 630 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.12 A @ 3 kHz