ERHB631LGC152ME85U
Chemi-Con
Product No:
ERHB631LGC152ME85U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 630 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.504" (89.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.84 A @ 3 kHz