ERHB701LGC182MEC5M
Chemi-Con
Product No:
ERHB701LGC182MEC5M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 700V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RHB
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.8 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 700 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.921" (125.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.08 A @ 3 kHz