
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-1GEF51R0C
Manufacturer:
Package:
0201
Batch:
-
Description:
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0361
0.361
50
0.01995
0.9975
100
0.014725
1.4725
500
0.008987
4.4935
1000
0.006612
6.612
5000
0.00474
23.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ERJ-1GE |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 51 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Obsolete |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Base Product Number | ERJ-1GE |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |