
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-2BWJR056X
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 0.056 OHM 5% 1/4W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.3667
3.667
25
0.28576
7.144
50
0.24187
12.0935
100
0.19057
19.057
250
0.161272
40.318
500
0.131955
65.9775
1000
0.102628
102.628
5000
0.097498
487.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ERJ-2BW |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 56 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | ERJ-2BW |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |