
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-L03KF50MV
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/5W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.42275
4.2275
25
0.32186
8.0465
50
0.23921
11.9605
100
0.17784
17.784
250
0.150214
37.5535
500
0.128763
64.3815
1000
0.098097
98.097
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ERJ-L03 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 50 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | ERJ-L03 |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |