ERLA211LIN132KA40M
Chemi-Con
Product No:
ERLA211LIN132KA40M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1300UF 10% 210V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RLA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 1300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 210 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.475 A @ 50 kHz