ERLA251LIN801KR40M
Chemi-Con
Product No:
ERLA251LIN801KR40M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 800UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RLA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.99 A @ 50 kHz