ERWE351LGC123MFF5U
Chemi-Con
Product No:
ERWE351LGC123MFF5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 31.5 A @ 3 kHz