ERWE351LGN391MA50U
Chemi-Con
Product No:
ERWE351LGN391MA50U
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.66 A @ 3 kHz