ERWE401LGB821MAA0U
Chemi-Con
Product No:
ERWE401LGB821MAA0U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.094" (104.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.76 A @ 3 kHz