ERWE401LGC332MDB5M
Chemi-Con
Product No:
ERWE401LGC332MDB5M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.528" (115.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.3 A @ 3 kHz