ERWE401LGN682MEF5M
Chemi-Con
Product No:
ERWE401LGN682MEF5M
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.22 A @ 3 kHz