ERWE451HPN242MDB5N
Chemi-Con
Product No:
ERWE451HPN242MDB5N
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2400 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.528" (115.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C