ERWE451LGC332ME96M
Chemi-Con
Product No:
ERWE451LGC332ME96M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.780" (96.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.72 A @ 3 kHz