ERWE501HPN242MDE0U
Chemi-Con
Product No:
ERWE501HPN242MDE0U
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.4 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C