ERWE501LGB121MA50M
Chemi-Con
Product No:
ERWE501LGB121MA50M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 980 mA @ 3 kHz