ERWE551LGB181MA80U
Chemi-Con
Product No:
ERWE551LGB181MA80U
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 3 kHz