ERWE551LGC332MFF5U
Chemi-Con
Product No:
ERWE551LGC332MFF5U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.02 A @ 3 kHz