ERWE551LGN101MA50M
Chemi-Con
Product No:
ERWE551LGN101MA50M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 3 kHz