ERWE551LGN122ME96U
Chemi-Con
Product No:
ERWE551LGN122ME96U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 550V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.2 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.937" (100.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C