ERWF351LGC153MFK0M
Chemi-Con
Product No:
ERWF351LGC153MFK0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 7.480" (190.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 35.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 49.98 A @ 3 kHz