ERWF401LGB152MC75M
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGB152MC75M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.26 A @ 3 kHz