ERWF401LGC152MC75U
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGC152MC75U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.5 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.26 A @ 3 kHz