ERWF401LGC182MC96U
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGC182MC96U
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.780" (96.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.8 A @ 3 kHz