ERWF401LGC472MDF5M
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGC472MDF5M
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.28 A @ 3 kHz