ERWF401LGC562MED0U
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGC562MED0U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.66 A @ 3 kHz