ERWF401LGN392MDD0U
Chemi-Con
Product No:
ERWF401LGN392MDD0U
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.78 A @ 3 kHz