ERWF451LGB821MC60U
Chemi-Con
Product No:
ERWF451LGB821MC60U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.6 A @ 3 kHz