ERWF451LGC102MC75U
Chemi-Con
Product No:
ERWF451LGC102MC75U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.72 A @ 3 kHz