ERWF451LGC122MC96M
Chemi-Con
Product No:
ERWF451LGC122MC96M
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.780" (96.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.98 A @ 3 kHz