ERWF451LGC222MCD0U
Chemi-Con
Product No:
ERWF451LGC222MCD0U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.32 A @ 3 kHz