ERWF451LGN103MFH0U
Chemi-Con
Product No:
ERWF451LGN103MFH0U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 38.92 A @ 3 kHz