ERWL451LGN272QEB5U
Chemi-Con
Product No:
ERWL451LGN272QEB5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWL
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C