ERWY351LGC382MDH0U
Chemi-Con
Product No:
ERWY351LGC382MDH0U
Description:
CAP ALUM 3800UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.8 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 6.850" (174.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.8 A @ 300 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.004 A @ 3 kHz