ERWY401LGN232ME95U
Chemi-Con
Product No:
ERWY401LGN232ME95U
Description:
CAP ALUM 2300UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.3 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.898" (99.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C