ERWY401LGN302MEB5U
Chemi-Con
Product No:
ERWY401LGN302MEB5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C